Sviatosť pokánia

Každý deň je možnosť pristúpiť k sv. spovedi pol hodiny pred sv. omšou, okrem nedele a sviatkov. Tí, čo chcú prijať sviatosť pokánia, nech počkajú na kňaza pri spovednici. Nenechávajte si sv. spoveď na posledné dni týždňa pred krstom, sobášom, atď., aby sme predišli zbytočnému návalu.


Ako sa spovedať?

K sv. spovedi sa treba pripraviť podľa otázok spovedného zrkadla najlepšie ešte doma.

Postup sv. spovede: 

a) prežehnanie
b) spovedná formula: Spovedám sa Pánu Bohu:…, posledná spoveď bola…, predstavenie sa.
c) vyznanie hriechov: má byť úplné, úprimné a zreteľné. Úplne znamená povedať všetky hriechy, na ktoré sme si spomenuli. Úprimne povedať hriechy tak, ako sa stali: bez ospravedlňovania, vyhovárania alebo zbytočného zaobaľovania. Úprimnosť zaručuje odpustenie, kde niet úprimnosti, tam niet odpustenia. Zreteľná znamená vyjadrovať sa tak, aby kňaz počul a rozumel – zrozumiteľne a vo vyjadrení musí byť jasné o čo ide. V spovedi hovorme iba o sebe a iba to, čo tam patrí. Berme ohľad na tých, čo čakajú v rade. Vyznanie hriechov zakončíme: „Na viac hriechov sa už nepamätám“, aby kňaz vedel, že sme skončili.
d) Potom kňaz dá ponaučenie kajúcnikovi a uloží kajúci skutok (zadosťučinenie)
e) Ľútosť – pri slovách rozhrešenia sa máme prežehnať.
f) Na záver sa nezabudnime – ako nás na to kňaz vyzve – poďakovať sa: „Lebo jeho milosrdenstvo trvá naveky“ a „Bohu vďaka“.
Po samotnej spovedi nás viaže povinnosť vykonať kajúci skutok uložený spovedníkom, ktorý si nemôžeme sami zameniť. Nevykonať uložené pokánie znamená nový ťažký hriech.

Buďme ohľaduplní, trpezliví a dobre pripravení, aby sa kňazi a ostatní čakajúci v rade nemuseli zdržiavať pri sv. spovedi pre našu nedostatočnú prípravu. Majme ale na pamäti, že aj čakanie v rade je znakom pokánia.