Sviatosť manželstva

Informácie pre snúbencov pri uzatváraní sviatosti manželstva

I. Príprava k sobášu

  1. Snúbenci prídu aspoň 3 mesiace pred sobášom najprv na faru dohodnúť s kňazom predmanželskú prípravu a termín sobáša.
  2. S rodným listom a občianskym preukazom vypíšu štátnu zápisnicu na Matričnom úrade v Šarišských Dravciach a pri prvom stretnutí predmanželskej prípravy predložia tieto doklady: štátnu zápisnicu z matriky; krstné listy, ak neboli pokrstení v tunajšej farnosti; údaje o svedkoch sobáša: meno a priezvisko, adresa, rodné číslo.
  3. Snúbenci si dohodnú výzdobu kostola a oslovia miništrantov.
  4. Sobášne náuky sa konajú formou školy snúbencov, ktorú vedú manželia Goliášovi (t.č. 0948 006 460) a po jej ukončení predložia potvrdenie o jej absolvovaní na tunajšom farskom úrade. Ak sa príprava koná v inej farnosti, stačí predložiť potvrdenie o jej absolvovaní.
  5. K sobášu je potrebné zadovážiť: kríž, na ktorý budú snúbenci prisahať (dostatočne veľký, cca 30 cm) a ktorý budú mať na pamiatku svojho sobáša; zabezpečiť 2 lektorov na čítanie a prosby pri sobáši.
  6. Rodičia, svedkovia, krstní a starí rodičia, súrodenci a ostatní príbuzní snúbencov nech sa v priebehu týždňa pred sobášom vyspovedajú a v deň sobáša obetujú sv. prijímanie za novomanželov. Snúbenci by ich mali o to poprosiť už pri pozývaní na svadbu.
  7. Snúbenci upozornia kameramana, aby pred sobášom prišli osobne do sakristie za kňazom.
  8. Ohlášky sa vyhlásia pri nedeľných farských oznamoch 3 týždne pred sobášom.
  9. V piatok pred sobášom o 9 00 hod. prídu snúbenci na faru na poslednú katechézu o priebehu obradu sviatosti manželstva. Po nej pristúpia k sviatosti pokánia, na ktorú sa treba dôkladne pripraviť spytovaním svedomia zo spovedného zrkadla. Je užitočné, kvôli spokojnosti svedomia, hriechy si napísať. Keďže sa uzatvára jedna kapitola života a snúbenci vstupujú do stavu manželského, veľmi sa odporúča vykonať si generálnu sv. spoveď. Kto má o ňu záujem, nech sa vopred informuje u kňaza.

Dôležité upozornenie: Počas celej prípravy k sviatosti manželstva nie sú najdôležitejšie vonkajšie okázalosti, ktorým mnohí snúbenci venujú najviac pozornosti – šaty, hudba, svadobná hostina,… Najpodstatnejšou na príprave je prehlbovanie vzájomného vzťahu, ktorý má byť spečatený pred Božou tvárou, t.z. vzájomná každodenná modlitba snúbencov za seba navzájom, pravidelná sv. omša v nedele a sviatky a mesačná sv. spoveď. Ak každú nedeľu pristúpia snúbenci k sv. prijímaniu a obetujú ho za Božie požehnanie ich budúceho manželstva, je to najlepší znak dôveryhodnosti o zamýšľanom manželstve a súcosti pre nie hocaké, ale katolícke manželstvo!


II. Sobášny obrad

  1. Snúbenci si môžu ozdobiť vstup do kostola briezkami a stužkami.
  2. Pred sobášom prídu určení 2 lektori do sakristie, aby si pozreli liturgické texty. Donesú so sebou kríž, aby ho kňaz mohol ešte pred sobášom posvätiť.
  3. Minimálne 5 min. pred sobášom nech bude celý svadobný sprievod pred kostolom. Prosíme o dochvíľnosť, aby sa nenarušil ďalší program po sobáši vo farnosti.
  4. Sobášni hostia zaujmú svoje miesta v kostole. Rodičia a svedkovia zaujmú miesto v predných laviciach. Prosíme zachovať posvätné ticho!
  5. Ženích a nevesta (muž po pravom boku ženy) čakajú pred vchodom kostola, sústredia sa na nastávajúci obrad a vzbudia si úmysel, že chcú uzavrieť sviatostné manželstvo. Už sa netreba rozptyľovať vyrušovaním!
  6. Keď zaznie zvonček, pomalým a dôstojným krokom sa pohnú k oltáru. Pred nimi idú družičky nesúce vankúš s obrúčkami. Malo by to tak byť, že ženích si vedie nevestu k oltáru!
  7. Pred oltárom (za stoličkami) spoločne pokľaknú na pravé koleno a zaujmú miesto medzi kľačadlom a stoličkou. Ostanú stáť.
  8. Sobášny obrad prebieha podľa usmernení kňaza na piatkovej katechéze. Počas neho sa treba riadne zapájať do liturgických obradov – odpovede, spev, kľačanie… a predtým na to upozorniť aj svadobných hostí. (Mnohé sobáše sú mĺkve, strnulé a bez odozvy, akoby tam ani nebolo radosti.)

Priebeh sobášneho obradu

Prežehnanie, pozdrav kňaza a úvodná modlitba.

Bohoslužba slova  – čítanie (sedíme), Žalm (sedíme), Alelujový verš (všetci vstaneme), Evanjelium (číta kňaz; stojíme), Kázeň (sedíme).

Otázky vyjadrujúce slobodu vstúpiť do manželstva, rozhodnutie žiť v ňom nerozlučne do konca života a ochota prijať deti

Po kázni všetci vstanú, snúbenci si kľaknú. Nevesta odloží kyticu (jednému zo svedkov). Kňaz príde k snúbencom a položí im nasledujúce otázky:

Kňaz: M. a M., rozhodli ste sa uzavrieť sviatostné manželstvo. Teraz nastáva tá chvíľa, keď Kristus Pán tu pred zástupcom Cirkvi a pred cirkevnou obcou sviatostne spečatí vašu lásku. Preto sa vás pred Bohom a Cirkvou pýtam: Je toto vaše rozhodnutie slobodné a úprimné?
Ženích: Áno. Nevesta: Áno.

Kňaz: M. a M., ste rozhodnutí žiť v úprimnej láske a vo vzájomnej úcte po celý život?
Ženích: Áno. Nevesta: Áno.

Kňaz: Chcete si založiť rodinu. Pýtam sa vás pred Bohom a Cirkvou. Chcete s láskou prijať deti ako dar Boží a vychovávať ich podľa Kristovho evanjelia a podľa zákonov jeho sv. Cirkvi?
Ženích: Áno. Nevesta: Áno.

Manželský súhlas
Kňaz vyzve snúbencov:
Keď teda chcete uzavrieť sviatostný manželský zväzok, podajte si ruky a vyjadrite svoj manželský súhlas.
A snúbenci si podajú pravé ruky.

Kňaz sa pýta najprv ženícha:
Kňaz: M., berieš si M. za svoju manželku?
Ženích: Beriem.
Kňaz: Sľubuješ pred všemohúcim Bohom, že jej budeš verným manželom a že ju nikdy neopustíš ani v šťastí ani v nešťastí, ani v zdraví ani v chorobe, a že ju budeš milovať a ctiť po všetky dni svojho života?
Ženích: Sľubujem.

Potom sa kňaz pýta nevesty:
Kňaz: M., berieš si M. za svojho manžela?
Nevesta: Beriem.
Kňaz: Sľubuješ pred všemohúcim Bohom, že mu budeš vernou manželkou a že ho nikdy neopustíš ani v šťastí ani v nešťastí, ani v zdraví ani v chorobe a že ho budeš milovať a ctiť po všetky dni svojho života?
Nevesta: Sľubujem.

Kňaz položí štólu cez spojené ruky novomanželov a potvrdí ich manželský zväzok:
A ja v mene svätej Cirkvi potvrdzujem, že ste uzavreli sviatostné manželstvo a požehnávam ho v mene Otca i Syna + i Ducha Svätého. Čo Boh spojil, človek nech nerozlučuje.
Všetci: Amen.

Prísaha na kríž
Kňaz vyzve novomanželov, aby potvrdili manželský sľub prísahou na posvätený kríž. Najprv manžel a po ňom manželka položí dva prsty pravej ruky na kríž pričom prečíta nasledujúce slová. Po prísahe kríž pobozká:
Pred oltárom nášho Pána Ježiša Krista prisahám, že svoj manželský sľub dodržím. Tak mi Pán Boh Pomáhaj!

Požehnanie a odovzdanie prsteňov
Kňaz požehná snubné prstene. Najprv manžel vezme manželkinu obrúčku a priloží ju k manželkinej ruke so slovami:
M., prijmi tento prsteň ako znak mojej lásky a vernosti v mene Otca i Syna i Ducha Svätého.
A nastokne ho na prst. Toto isté urobí potom manželka.

Prosby (všetci stoja)

Modlitba požehnania nad novomanželmi (kňaz)

Modlitba Pána „Otče náš” (všetci spoločne)

Po modlitbe si všetci kľaknú a nasleduje výzva: „Hľa, Baránok Boží,… a odpoveď: „Pane, nie som hoden,… .” Potom kňaz dá sväté prijímanie najprv novomanželom a potom ostatným príbuzným. Najkrajším a najužitočnejším darom pre novomanželov je, ak v deň sobáša svadobní hostia obetujú sv. prijímanie za požehnanie ich manželstva. Kňaz napokon odloží sviatosť do svätostánku a nasleduje modlitba po prijímaní, pri ktorej stojíme.

Záverečné požehnanie

Kňaz, novomanželia a svedkovia idú do sakristie podpísať sobášnu zápisnicu (nevesta už novým priezviskom). Vrátia sa k oltáru a v sprievode kňaz odvedie novomanželov k východu z kostola, kde prijímajú gratulácie a odoberú sa na svadobnú hostinu. Aj tam treba zachovať slušnosť a miernosť, aby nevznikali pohoršenia a nepríjemnosti, pričom treba zvoliť vhodný čas na jej ukončenie, aby sa v nedeľu mohli všetci zúčastniť sv. omše.


III. Po sobáši

  1. Nech novomanželia nezabudnú, že hneď po sobáši nasleduje nedeľa. Na tejto prvej spoločnej nedeľnej sv. omši majú poďakovať za dar manželstva a prosiť o požehnanie v ňom. Veď každá nedeľa je Deň Pána a Deň rodiny.
  2. V pondelok je potrebné zaniesť štátnu zápisnicu na matriku do Šarišských Draviec. Tam novomanželia dostanú informácie ohľadom sobášneho listu a zmeny priezviska manželky v OP.
  3. Živé kvety – kytice zo sobáša môžu príbuzní priniesť na výzdobu kostola.
  4. Novomanželia z vďačnosti voči Pánu Bohu môžu obetovať milodar na kostol a dať za seba odslúžiť sv. omšu (ak nebola pri sobáši). Malo by to byť hneď po sobáši a každoročne vo výročný deň sobáša.