Informácie pre snúbencov pri uzatváraní sviatosti manželstva
I. Príprava k sobášu
- Snúbenci prídu aspoň 3 mesiace pred sobášom najprv na faru dohodnúť s kňazom predmanželskú prípravu a termín sobáša.
- S rodným listom a občianskym preukazom vypíšu štátnu zápisnicu na Matričnom úrade v Šarišských Dravciach a pri prvom stretnutí predmanželskej prípravy predložia tieto doklady: štátnu zápisnicu z matriky; krstné listy, ak neboli pokrstení v tunajšej farnosti; údaje o svedkoch sobáša: meno a priezvisko, adresa, rodné číslo.
- Snúbenci si dohodnú výzdobu kostola a oslovia miništrantov.
- Sobášne náuky sa konajú formou školy snúbencov, ktorú vedú manželia Goliášovi (t.č. 0948 006 460) a po jej ukončení predložia potvrdenie o jej absolvovaní na tunajšom farskom úrade. Ak sa príprava koná v inej farnosti, stačí predložiť potvrdenie o jej absolvovaní.
- K sobášu je potrebné zadovážiť: kríž, na ktorý budú snúbenci prisahať (dostatočne veľký, cca 30 cm) a ktorý budú mať na pamiatku svojho sobáša; zabezpečiť 2 lektorov na čítanie a prosby pri sobáši.
- Rodičia, svedkovia, krstní a starí rodičia, súrodenci a ostatní príbuzní snúbencov nech sa v priebehu týždňa pred sobášom vyspovedajú a v deň sobáša obetujú sv. prijímanie za novomanželov. Snúbenci by ich mali o to poprosiť už pri pozývaní na svadbu.
- Snúbenci upozornia kameramana, aby pred sobášom prišli osobne do sakristie za kňazom.
- Ohlášky sa vyhlásia pri nedeľných farských oznamoch 3 týždne pred sobášom.
- V piatok pred sobášom o 9 00 hod. prídu snúbenci na faru na poslednú katechézu o priebehu obradu sviatosti manželstva. Po nej pristúpia k sviatosti pokánia, na ktorú sa treba dôkladne pripraviť spytovaním svedomia zo spovedného zrkadla. Je užitočné, kvôli spokojnosti svedomia, hriechy si napísať. Keďže sa uzatvára jedna kapitola života a snúbenci vstupujú do stavu manželského, veľmi sa odporúča vykonať si generálnu sv. spoveď. Kto má o ňu záujem, nech sa vopred informuje u kňaza.
Dôležité upozornenie: Počas celej prípravy k sviatosti manželstva nie sú najdôležitejšie vonkajšie okázalosti, ktorým mnohí snúbenci venujú najviac pozornosti – šaty, hudba, svadobná hostina,… Najpodstatnejšou na príprave je prehlbovanie vzájomného vzťahu, ktorý má byť spečatený pred Božou tvárou, t.z. vzájomná každodenná modlitba snúbencov za seba navzájom, pravidelná sv. omša v nedele a sviatky a mesačná sv. spoveď. Ak každú nedeľu pristúpia snúbenci k sv. prijímaniu a obetujú ho za Božie požehnanie ich budúceho manželstva, je to najlepší znak dôveryhodnosti o zamýšľanom manželstve a súcosti pre nie hocaké, ale katolícke manželstvo!
II. Sobášny obrad
- Snúbenci si môžu ozdobiť vstup do kostola briezkami a stužkami.
- Pred sobášom prídu určení 2 lektori do sakristie, aby si pozreli liturgické texty. Donesú so sebou kríž, aby ho kňaz mohol ešte pred sobášom posvätiť.
- Minimálne 5 min. pred sobášom nech bude celý svadobný sprievod pred kostolom. Prosíme o dochvíľnosť, aby sa nenarušil ďalší program po sobáši vo farnosti.
- Sobášni hostia zaujmú svoje miesta v kostole. Rodičia a svedkovia zaujmú miesto v predných laviciach. Prosíme zachovať posvätné ticho!
- Ženích a nevesta (muž po pravom boku ženy) čakajú pred vchodom kostola, sústredia sa na nastávajúci obrad a vzbudia si úmysel, že chcú uzavrieť sviatostné manželstvo. Už sa netreba rozptyľovať vyrušovaním!
- Keď zaznie zvonček, pomalým a dôstojným krokom sa pohnú k oltáru. Pred nimi idú družičky nesúce vankúš s obrúčkami. Malo by to tak byť, že ženích si vedie nevestu k oltáru!
- Pred oltárom (za stoličkami) spoločne pokľaknú na pravé koleno a zaujmú miesto medzi kľačadlom a stoličkou. Ostanú stáť.
- Sobášny obrad prebieha podľa usmernení kňaza na piatkovej katechéze. Počas neho sa treba riadne zapájať do liturgických obradov – odpovede, spev, kľačanie… a predtým na to upozorniť aj svadobných hostí. (Mnohé sobáše sú mĺkve, strnulé a bez odozvy, akoby tam ani nebolo radosti.)
Priebeh sobášneho obradu
Prežehnanie, pozdrav kňaza a úvodná modlitba.
Bohoslužba slova – čítanie (sedíme), Žalm (sedíme), Alelujový verš (všetci vstaneme), Evanjelium (číta kňaz; stojíme), Kázeň (sedíme).
Otázky vyjadrujúce slobodu vstúpiť do manželstva, rozhodnutie žiť v ňom nerozlučne do konca života a ochota prijať deti
Po kázni všetci vstanú, snúbenci si kľaknú. Nevesta odloží kyticu (jednému zo svedkov). Kňaz príde k snúbencom a položí im nasledujúce otázky:
Kňaz: M. a M., rozhodli ste sa uzavrieť sviatostné manželstvo. Teraz nastáva tá chvíľa, keď Kristus Pán tu pred zástupcom Cirkvi a pred cirkevnou obcou sviatostne spečatí vašu lásku. Preto sa vás pred Bohom a Cirkvou pýtam: Je toto vaše rozhodnutie slobodné a úprimné?
Ženích: Áno. Nevesta: Áno.
Kňaz: M. a M., ste rozhodnutí žiť v úprimnej láske a vo vzájomnej úcte po celý život?
Ženích: Áno. Nevesta: Áno.
Kňaz: Chcete si založiť rodinu. Pýtam sa vás pred Bohom a Cirkvou. Chcete s láskou prijať deti ako dar Boží a vychovávať ich podľa Kristovho evanjelia a podľa zákonov jeho sv. Cirkvi?
Ženích: Áno. Nevesta: Áno.
Manželský súhlas
Kňaz vyzve snúbencov:
Keď teda chcete uzavrieť sviatostný manželský zväzok, podajte si ruky a vyjadrite svoj manželský súhlas.
A snúbenci si podajú pravé ruky.
Kňaz sa pýta najprv ženícha:
Kňaz: M., berieš si M. za svoju manželku?
Ženích: Beriem.
Kňaz: Sľubuješ pred všemohúcim Bohom, že jej budeš verným manželom a že ju nikdy neopustíš ani v šťastí ani v nešťastí, ani v zdraví ani v chorobe, a že ju budeš milovať a ctiť po všetky dni svojho života?
Ženích: Sľubujem.
Potom sa kňaz pýta nevesty:
Kňaz: M., berieš si M. za svojho manžela?
Nevesta: Beriem.
Kňaz: Sľubuješ pred všemohúcim Bohom, že mu budeš vernou manželkou a že ho nikdy neopustíš ani v šťastí ani v nešťastí, ani v zdraví ani v chorobe a že ho budeš milovať a ctiť po všetky dni svojho života?
Nevesta: Sľubujem.
Kňaz položí štólu cez spojené ruky novomanželov a potvrdí ich manželský zväzok:
A ja v mene svätej Cirkvi potvrdzujem, že ste uzavreli sviatostné manželstvo a požehnávam ho v mene Otca i Syna + i Ducha Svätého. Čo Boh spojil, človek nech nerozlučuje.
Všetci: Amen.
Prísaha na kríž
Kňaz vyzve novomanželov, aby potvrdili manželský sľub prísahou na posvätený kríž. Najprv manžel a po ňom manželka položí dva prsty pravej ruky na kríž pričom prečíta nasledujúce slová. Po prísahe kríž pobozká:
Pred oltárom nášho Pána Ježiša Krista prisahám, že svoj manželský sľub dodržím. Tak mi Pán Boh Pomáhaj!
Požehnanie a odovzdanie prsteňov
Kňaz požehná snubné prstene. Najprv manžel vezme manželkinu obrúčku a priloží ju k manželkinej ruke so slovami:
M., prijmi tento prsteň ako znak mojej lásky a vernosti v mene Otca i Syna i Ducha Svätého.
A nastokne ho na prst. Toto isté urobí potom manželka.
Prosby (všetci stoja)
Modlitba požehnania nad novomanželmi (kňaz)
Modlitba Pána „Otče náš” (všetci spoločne)
Po modlitbe si všetci kľaknú a nasleduje výzva: „Hľa, Baránok Boží,… a odpoveď: „Pane, nie som hoden,… .” Potom kňaz dá sväté prijímanie najprv novomanželom a potom ostatným príbuzným. Najkrajším a najužitočnejším darom pre novomanželov je, ak v deň sobáša svadobní hostia obetujú sv. prijímanie za požehnanie ich manželstva. Kňaz napokon odloží sviatosť do svätostánku a nasleduje modlitba po prijímaní, pri ktorej stojíme.
Záverečné požehnanie
Kňaz, novomanželia a svedkovia idú do sakristie podpísať sobášnu zápisnicu (nevesta už novým priezviskom). Vrátia sa k oltáru a v sprievode kňaz odvedie novomanželov k východu z kostola, kde prijímajú gratulácie a odoberú sa na svadobnú hostinu. Aj tam treba zachovať slušnosť a miernosť, aby nevznikali pohoršenia a nepríjemnosti, pričom treba zvoliť vhodný čas na jej ukončenie, aby sa v nedeľu mohli všetci zúčastniť sv. omše.
III. Po sobáši
- Nech novomanželia nezabudnú, že hneď po sobáši nasleduje nedeľa. Na tejto prvej spoločnej nedeľnej sv. omši majú poďakovať za dar manželstva a prosiť o požehnanie v ňom. Veď každá nedeľa je Deň Pána a Deň rodiny.
- V pondelok je potrebné zaniesť štátnu zápisnicu na matriku do Šarišských Draviec. Tam novomanželia dostanú informácie ohľadom sobášneho listu a zmeny priezviska manželky v OP.
- Živé kvety – kytice zo sobáša môžu príbuzní priniesť na výzdobu kostola.
- Novomanželia z vďačnosti voči Pánu Bohu môžu obetovať milodar na kostol a dať za seba odslúžiť sv. omšu (ak nebola pri sobáši). Malo by to byť hneď po sobáši a každoročne vo výročný deň sobáša.